طراحی لوگو اختصاصی و حرفه ای در هلدینگ طراحی ترانه

چرا باید لوگو اختصاصی داشته باشیم؟

لوگو چیست؟

لوگو عنصر گرافیکی است که بیانگر یک کسب و کار و یا یک موضوع می‌باشد.می‌توان لوگو را به عنوان نماینده‌ای از زبان بصری دانست که در موارد مختلف به شکل‌های متفاوت قابل اجرا می‌باشد مانند نوشته یا تصویر و یا ترکیب هر دو.لوگو در اولین دیدار به مخاطب مفهوم کسب و کار را منتقل کرده و نشانه‌های برند را به دلایل مختلف می تواند در ذهن همگان ذخیره نماید که از جمله آنان می توان به سادگی، مفهومی بودن، ریتم مناسب، رنگ خاص و منحصر به فرد بودن اشاره نمود.
لوگوها به لحاظ ساختاری می‌توانند نوشتاری و یا تصویری و یا ترکیبی باشند،انتخاب نوع طراحی لوگو اختصاصی می‌تواند هم به سلیقه کارفرما بوده و هم می‌توان آن را تماماً به تخصص طراح واگذار کرد.

لوگو اختصاصی خاص

در فرآیند طراحی لوگو اختصاصی انتخاب سبک و نوع لوگو به عوامل زیادی بستگی دارد.هلدینگ طراحی ترانه با بررسی‌های متعدد در این سال‌ها به چند سوال کلیدی رسیده، با پاسخ به این سوال‌ها می‌توانیم تا حد زیادی به سبکی که مد نظر شماست دست یابیم.
۱- خوانایی لوگو چه مقدار اهمیت دارد؟
۲- امکان حک لوگو در سایز کوچک هم وجود دارد؟
۳- برند شما چند سیلابی است؟
۴- لوگوهای تصویری برای شما جذابیت دارند؟
۵- چشم انداز شما از کارتان چیست داخلی و یا بین المللی بودن کسب و کارتان؟
۶- سادگی را می‌پسندید یا مفهومی بودن را؟

لوگوهای اختصاصی معروف

چرا به لوگو نیاز داریم؟

در طول تاریخ برای ایجاد ارتباط و یا بالا بردن سطح تعامل از علائم و علامت‌های و تصاویر خاصی استفاده می‌شده که مثلا انسان‌های اولیه برای انتقال مفاهیم از علائم خیلی ساده استفاده می‌کردند.به همین منوال استفاده از علائم و تصاویر و لوگوها تا به امروز ادامه داشته و به یک علم و یا صنعت به نام برندسازی مبدل شده است.لوگوها علاوه بر انتقال مفاهیم به حفظ و ثبات آن در ذهن ها کمک شایانی کرده‌اند.به همین دلیل است که شرکت‌ها،وب سایت‌ها،موسسات،کارخانجات و … در ابتدای مسیر کاری خود اقدام به داشتن لوگو اختصاصی کرده و برای آن انرژی می‌گذارند.
لوگوها علاوه بر جنبه برندسازی در مواردی مثل معرفی قوانین المان‌های محیطی و حتی علائم حسی نیز استفاده شده‌اند،زیرا ساده سازی در کنار مفهوم گرایی همیشه تاثیرگذاری زیادی را به همراه داشته است.فرهنگ استفاده از طراحی لوگو و نام تجاری تقریباً با شروع انقلاب صنعتی پدید آمد و رشد کرد.در این دوره تاریخی به دلیل تولیدات بیشتر و متمایز کردن این تولیدات و خدمات نیاز به داشتن لوگو اختصاصی بیشتر و بیشتر شد.
بنابراین طراحی لوگو با صنعت و تجارت عجین شده به مرور زمان در این دوره تاریخی روش‌هایی مثل لیتوگرافی و تایپوگرافی و تصویرسازی و… به کمک طراحی لوگو آمده و لوگوها بیش از پیش جنبه تجاری پیدا کردند.

طراحی لوگو بر اساس ساختار به چهار گروه کلی تقسیم می شود:

 

1- تصویری

لوگو اختصاصی تصویری

2- نوشتاری

لوگو اختصاصی نوشتاری

3- ترکیبی

لوگو اختصاصی ترکیبی

4- اختصاری

لوگو اختصاصی اختصاری

 

لوگوهای تصویری:

سمبولیک: سمبل غیر متعارف کاملاً سلیقه‌ای استفاده می‌شود مانند سمبل‌های تاریخی،اسلیمی و … که مرتبط و یا غیر مرتبط با کسب و کار می‌باشد.
آیکونیک: طراحی یک آیکون خاص و بسیار ساده و واقع گرایانه با طراحی المان‌هایی که مستقیماً با کسب و کار مرتبط است، بدون هیچ پیچیدگی.
تصویرسازی: طراحی کاراکتر شخص،کارتونی،تصویرسازی منظره یا کسب و کار به صورتی لوگو گونه.

لوگو اختصاصی تصویری
لوگو اختصاصی تصویری
لوگو اختصاصی تصویری

لوگوهای نوشتاری:

لوگو تایپ: طراحی نام تجاری به صورت کاملاً اختصاصی بدون استفاده از فونت‌های آماده.
مونوگرام: طراحی حروف اول نام تجاری به همراه المان‌های مرتبط با کسب و کار و ارائه مفهوم.
تایپوگرافی: طراحی نام تجاری با استفاده از تکنیک‌های خوشنویسی، لیتوگرافی، زیبانویسی و…

لوگوهای ترکیبی:

تلفیقی: طراحی نوشتاری اختصاصی (لوگو تایپ به صورت تلفیقی با عناصر بصری مرتبط با کسب و کار)
ترکیبی: همنشینی لوگو تایپ یا تایپوگرافی در کنار آرم یا مونوگرام.

بررسی ویژگی‌های یک لوگوی حرفه‌ای:

1- مرتبط با موضوع: این ارتباط می‌تواند با استفاده عناصر و یا رنگ و ریتم ایجاد شود.
2- مانایی و پایداری لوگو: طوری نباشد که هر سال نیاز به ریدیزاین احساس شود.
3- منعطف و رنگ‌پذیر باشد: بتوان در فضاهای رنگی یا تک رنگ به راحتی استفاده کرد.
4- خاص و متمایز باشد.
5- طراحی ساده ساده‌ای داشته باشد: لازم به ذکر است سادگی با مفهومی بودن،دو مورد مجزا هستند.
6- دیزاین متعادل داشته باشد: چشم نواز باشد و خیره کننده و به لحاظ ترسیمی چشم را در خود نگه دارد.
7- به قدری خوب باشد که که با حس خوش بتوان آن را تبلیغ کرد.
8- در برخی موارد لوگو باید فرهنگ نگری و یا بومی‌سازی شود.
9- از فضای منفی و مثبت به خوبی استفاده شده باشد.
10- استفاده از ریتم و ساختار منظم: ترتیب شکیل و منظم داشته باشه و از آشفتگی به دور باشد.
11- فرم نظام مند داشته باشد: به خصوص در لوگوهای ترکیبی.
12- هماهنگی بصری داشته باشد: استفاده از نقاط طلایی و یا قالب حقیقی یا فرضی.
13- در صورتی که لوگوی دو زبانه است بین لوگوی فارسی و لاتین هماهنگی بصری وجود داشته باشد.
14- پالت رنگ مناسب برای برند به همراه رنگ ثانویه لوگو.
15- قابلیت چاپ و یا اجرا با روش‌های مختلف در فضاهای مختلف را داشته باشد: عدم ظرافت بیش از حد،عدم وجود کنتراست شدید بین ضخامت‌ها،عدم استفاده از تعداد رنگ زیاد،عدم استفاده جزئیات.
16- انتقال مفاهیم پیدا و پنهان.

چرا به لوگو نیاز داریم؟

هدف از داشتن لوگو سرعت بخشیدن به فرایند شناساندن کسب و کار به مخاطب است.عناصر بصری گیرایی بالایی داشته و خاطرپذیرترند،بنابراین از این قابلیت برای برندسازی وام می‌گیریم.لوگو ماندگاری برند شما را در ضمیر خودآگاه و در نهایت ضمیر ناخودآگاه مخاطب بالا برده،سبب ترویج و تبلیغ می‌شود.

کاربرد لوگو:

با یک نگاه اجمالی به اطرافمون متوجه وجود لوگو روی تمام لوازم و تجهیزات می‌شویم و حتی لوگو در فضاهای مجازی و حقیقی موجود است.وجود لوگوها به این دلیل است که ما دریابیم این محصول چی هست و از کجا آمده و قرار است چه کمکی یا خدمتی ارائه دهد.لوگوها نمادهایی رمزآلود و در عین حال جذاب و منحصر به فردند که در تمام محیط حقیقی و مجازی قابل مشاهده است.هر کدام حامل مفاهیمی هستند.
لوگو مبلغ برند شماست.بنابراین لوگو با برند متفاوت است،لوگو بخش مهمی از برند شماست نه کل آن.برند یعنی قصه داستان تاریخچه،تلاش،هزینه،چشم انداز و ماهیت کسب و کار شما.

لوگوی حرفه‌ای با یک حس مثبت و یا منفی تمام این عوامل رو در ذهن مخاطب تداعی می‌کند.دیده شدن یک رمز ضروری برای موفقیت بیزینس‌های آنلاین و آفلاین و تجارت است.هرچه لوگوی شما بیشتر تکرار شود در فضاهای مختلف در شرایط مختلف فراگیرتر شده و ملموس‌تر خواهد شد.

موارد استفاده لوگو برای متمایز شدن:

آشنایی با انواع لوگو:

با توجه به مطالب ارائه شده با هم به بررسی سبک‌های طراحی لوگو و مشاهده نمونه‌های انجام شده بپردازیم تا بیشتر بتوانیم به انتخاب شما کمک کنیم.

۱- لوگو انتزاعی:

لوگوهایی که کاملاً انتزاعی و با هدف‌های متفاوتی طراحی می‌شوند که معمولاً ارتباطی با نام تجاری یا کسب و کار ندارند،گاهاً ترکیب هندسی نیز دارند و اغلب کارفرما با بینشی متفاوت خواستار لوگوی انتزاعی می‌باشد.

لوگو اختصاصی ترکیبی
لوگو اختصاصی تصویری
لوگو اختصاصی خاص

۲- لوگوی تصویری:

این دسته از لوگوها با استفاده از کاراکتر سازی و شخصیت پردازی رئال و یا کارتونی انجام می‌شود و یا تصویری واقعی از خدمات یا محصول روشی بسیار پویا در برندسازی می‌باشد.

لوگو اختصاصی تصویری
لوگو اختصاصی تصویری

۳- لوگو تایپ ترکیبی:

این روش شامل دو بخش است:

بخش اول طراحی نوشتاری نظام مند. بخش دوم تلفیق آن با عناصر بصری مرتبط و یا المان اختصاصی کسب و کار.

لوگو تایپ ترکیبی
لوگو تایپ ترکیبی

۴- مونوگرام :

طراحی حروف اول نام تجاری در صورتی که نام تجاری شما بیش از یک سیلاب باشد، حروف اول هر سیلاب با هم تلفیق شده و در نهایت با توجه به المان‌ها و عناصر بصری مرتبط تلفیق و ترکیب می‌شوند.طراحی مونوگرام پرطرفدارترین روش طراحی لوگو می‌باشد و امروزه استقبال زیادی از آن شده است.این سبک بیشتر مناسب شرکت‌ها، وب سایت‌ها، موسسات، ارگان‌ها، مراکز و هلدینگ‌ها می‌باشد.

مونوگرام
مونوگرام
مونوگرام

۵- لوگوی ترکیبی دوبخشی:

این موارد شامل دو بخش می‌باشند،یک لوگو تایپ یا تایپوگرافی اختصاصی و یک آرم نشان یا مونوگرام اختصاصی که به صورت کاملاً مجزا استفاده می‌شود.طبق یک چینش افقی یا عمودی یا مورب و غیره در کنار هم قرار می‌گیرند.از این سبک برای شرکت‌ها،موسسات،ادارات و همچنین وب سایت‌ها استفاده می‌شود.
مزیت: لوگو های ترکیبی در مواردی که نیاز است لوگو روی محصولات خیلی کوچک حک شده یا لیزر شود می‌توان فقط از آرم یا بخش اختصاری آن استفاده کرد.

لوگو اختصاصی ترکیبی دوبخشی
لوگو اختصاصی ترکیبی دوبخشی

۶- تایپوگرافی و لوگوی نوشتاری:

این دسته از لوگوها بیشتر برای مواردی است که کارفرما علاقه به استفاده از المان مرتبط ندارد و یا نیازی به وجود آرم و نشان نمی‌بیند.بنابراین خوانایی برای او اولویت داشته و از تکنیک‌های مختلف نوشتاری بهره می‌بریم.این نوع لوگو مناسب برای پرسنال،برندینگ یا لوگوهای چند سیلابی ارگان‌ها،لوگوهای انتخاباتی و یا مناسبتی است.مواردی مثل طراحی نوشتاری،پلاک‌های جواهر و یا طرح‌های زیبا نویسی تتو در این دسته گنجانده می‌شوند.

تایپوگرافی و لوگوهای نوشتاری

۷- لوگو امبلم:

لوگوهایی هستند که معمولاً در قالب دایره وار و دور آن حاشیه‌ای از نوشته وجود دارد و طرح آن در وسط قرار می‌گیرد.

لوگوهای امبلم
لوگوهای امبلم

۸- لوگو اختصاری:

لوگوهایی که از ترکیب حروف به شکل ناخوانا و در هم تنیده ایجاد می‌شوند،امروزه در فضای مجازی ویو بالایی گرفته و به لحاظ تخصصی خیلی مورد قبول طراحان نمی‌باشند.جنبه برندسازی بسیار ضعیفی دارند،لیکن پیشنهاد می‌شود از این سبک برای کسب و کاری که آینده روشن دارد استفاده نشود.این لوگوها مفهومی برای جذب مخاطب و یا ذخیره سازی در ذهن مخاطب ندارند.

لوگو اختصاصی اختصاری

سوالات متداول در زمینه طراحی لوگو

چه موقع باید برای لوگو از سبک تایپوگرافی استفاده کنیم؟

 

استفاده از تایپوگرافی در مواقعی که نام تجاری شما چند سیلابی است و فوکوس کردن روی یک یا دو سیلاب امکان پذیر نیست پیشنهاد می شود.فضاهایی مانند اسامی شخصی، طراحی پلاک برای جواهرات، کرامت تو، طراحی عنوان فیلم و سریال و یا طراحی های کالیگرافی از این سبک استقبال می شود.زمانی که طراحی برای یک ارگان و یا اداره و یا شرکت یا هلدینگ که المان بصری خاصی نمی توان برایشان در نظر گرفت انجام گیرد نیز می توان از این سبک استفاده درست انجام داد.

 

چه نوع لوگویی مناسب پروفایل پیج اینستاگرام می باشد؟

 

لوگوی شما بدون در نظر گرفتن اینکه چه درصد فضايی قرار هست استفاده شود باید به درستی و اصولی و زیبا طراحی شود.زیرا همیشه باید مسیر برندسازی و تبلیغاتی و در نهایت رشد یک کسب وکار را در طراحی لوگوی آن که در همه‌ی فضاها از جمله وبسایت، اینستاگرام، چاپی، شهری، تابلو و … براحتی و زیبایی قادر به نمایش باشد جستجو کرد.هلدینگ طراحی ترانه در صورتی که شخصی سفارش طراحی اسم پرسنال برای پروفایل دارد به گونه ای عمل می کند که آن شخص بتواند لوگو را تبدیل به پلاک طلا و یا برند تجاری کند و این نگاه یک نگاه اصولیست.

 

پرسنال برندینگ چیست؟

 

در شرایطی که شخص نام خود را هویت کسب و کارش بداند و خواستار ساخت برند با نام خود باشه پرسنال برندینگ پدیده می آید که امروزه بسیار مشهود است و قابلیت رشد روز افزون دارد. زیرا در طراحی لوگوهای پرسنال می توان به مفاهیم خاصی دست یافت.

لوگو پرسنال در ساخت جواهرات (پلاک طلا) نیز استقبال می شود.

 

آیا کسب وکارهای شخصی هم نیاز به لوگو دارند؟

 

پاسخ این سوال پر واضح است که همه کسب و کار ها برای معرفی خود و رشد،نیاز به هویت دارند چنانچه این هویت انتخاب شده با زیبایی بصری نیز آمیخته شود مسیر برندسازی سریعتر و سهل طی خواهد شد.صاحبین مشاغل شخصی هم به دلیل چشم اندازی که از آینده شغلی خود دارند می بایست قدم های هوشمندانه برداشته و از ابتدا خود را در مسیر برندینگ قرار دهند.

 

آیا استفاده از المان های بومی در لوگو توصیه می شود؟

 

استفاده از المان های بومی جدای از اینکه یک مبحث سلیقه ای است ولی به لحاظ اصولی بستگی به نوع کسب و کار و محدوده کاری دارد.به عنوان مثال برای مشاغل بین المللی خیلی استفاده از علائم بصری بومی و ملی توصیه نمی شود.ولیکن در بسیار از موارد داخلی و خارجی می توان از المان ها به درستی بهره برد.

 

کدام دسته از لوگو ها از متنوع ترین تکنیک های اتود و اجرای طراحی پدید می آیند؟

 

به جرأت می توان گفت لوگوهای سینمایی از قبیل فیلم، سریال، تئاتر و رسانه در حین طراحی به طور قابل ملاحظه ای دست طراح را در انتخاب تکنیک و ابزار باز می گذارند. به همین دلیل ما بیشترین تفاوت در طراحی لوگو را در لوگوهای سینمایی مشاهده می کنیم.

درخواست مشاوره رایگان

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
جهت مشاوره با این شماره تماس می گیریم

نمونه طراحی لوگوهای اختصاصی هلدینگ طراحی ترانه